|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
magdaa955
Administrator
Dołączył: 14 Paź 2009
Posty: 581
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 5:47, 15 Paź 2009 Temat postu: Ciąża u kotki |
|
|
W ciągu roku kotka jest gotowa do zapłodnienia (czyli przechodzi okres rui) około 2-4 razy. W tym czasie kotka zachowuje się w charakterystyczny sposób (ocieranie się o przedmioty, miauczenie, zadzieranie ogona, dreptanie tylnymi łapkami), aby przywabić samca. W ciągu 10 dni od rozpoczęcia rui może dojść do zapłodnienia (u kotów występuje owulacja prowokowana, czyli jajeczkowanie następuje poprzez stymulację receptorów u kotki przez kocura).
Ciąża u kotek trwa około 9 tygodni. Kocięta przychodzą na świat między 63 a 66 dniem od momentu zapłodnienia kotki. Kotka może urodzić od 2 do 7 kociąt, jednak najczęściej jest ich 3-5.
Przebieg ciąży
Początkowo niewiele wskazuje na to, że kotka jest ciężarna. Przez pierwsze 3-4 tygodnie możemy zaobserwować najwyżej wzmożoną senność i polegiwanie w ulubionych miejscach. Zwierzę lgnie również bardziej do swoich opiekunów, domaga się pieszczot, głaskania czy drapania po brzuszku. Jednak widocznych objawów nie ma.
Dopiero w czwartym tygodniu u kotki zauważyć można pierwszy objaw, świadczący o tym, że jest kotna – jej sutki zaczynają nabierać różowej barwy i stają się bardziej nabrzmiałe oraz wystają spod futra. Niekiedy występują również wymioty, jednak nie musi to być wcale objaw ciąży, dlatego w przypadku zauważenia torsji koniecznie należy udać się z kotką do weterynarza.
W piątym tygodniu ciąży można już zauważyć lekko zaokrąglający się brzuch u naszej kotki. W tym okresie ciąży lekarz weterynarii może już stwierdzić obecność płodów w rogach macicy (nie próbujmy jednak sprawdzać tego sami, gdyż możemy uszkodzić płody). Nie jest jeszcze możliwe stwierdzenie ilości płodów.
Od piątego tygodnia brzuch kotki stopniowo i wyraźnie się powiększa. Jednak dopiero w trzech ostatnich tygodniach ciąży płody zaczynają bardzo intensywnie się rozwijać (dopiero, gdy układ kostny jest już uformowany).
Jeden lub dwa tygodnie przed porodem kotka zaczyna przygotowywać sobie gniazdo wykotowe. W tym celu szuka ciemnego, ciepłego, zacisznego, spokojnego, odpowiednio miękkiego i chronionego przed przeciągami legowiska. Wybiera miejsce, gdzie będzie czuła się bezpiecznie. Bywa, że kotka nie akceptuje przygotowanego przez opiekuna legowiska i na miejsce porodu wybiera sobie zaciszną szafę pełną miękkich ubrań. Obok legowiska należy postawić kotce miseczki z wodą i karmą oraz kuwetę.
Opieka nad ciężarną kotką
Kotnej kotki nie musimy traktować ze specjalną troską, jeśli chodzi o normalną aktywność fizyczną. Można jej pozwalać na ruch, bieganie, skakanie i wspinaczki, gdyż pomaga jej to zachować sprawność oraz utrzymać mięśnie brzucha w odpowiedniej kondycji. Należy jednak uważać podczas podnoszenia zwierzaka – starajmy się nie uciskać jej brzucha.
W opiece nad ciężarną kotką ważne jest karmienie. Nie powinno się jej przekarmiać, natomiast istotne jest podawanie jej pełnowartościowego pożywienia (może to być dobrej jakości gotowa karma dla kotek w ciąży). Podawanie większych ilości pokarmu jest niewskazane, gdyż prowadzi do zbytniego przyrostu wagi, co może dodatkowo obciążyć i osłabić organizm. Ponadto, warto rozłożyć karmienie na kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia, co powinno ułatwić trawienie i zmniejszyć ucisk brzucha na organy wewnętrzne (które i tak są już mocno uciskane przez płody).
Tak naprawdę zwiększone zapotrzebowanie na pokarm kotka zacznie odczuwać na około 3 tygodnie przed porodem. To wtedy należy zachować szczególną troskę o jakość pożywienia (musi być pełnowartościowe). Zwiększa się też zapotrzebowanie na wapń (maluszkom rośnie i kształtuje się układ szkieletowy).
Wszelkie podawanie leków musi być zawsze skonsultowane z lekarzem weterynarii. Jeśli kotka cierpi z powodu zaparć, wymieszajmy karmę z 5 ml oleju parafinowego, aby ułatwić jej wypróżnienie się.
Tuż przed porodem
O zbliżającym się porodzie świadczy kilka charakterystycznych symptomów. Kotka staje się niespokojna, co chwilę zagląda do gniazda, poprawia je łapkami, zazwyczaj nie jest zainteresowana jedzeniem. Pierwszą oznaką porodu jest niewielki wypływ wód płodowych z pochwy. Coraz częstsze bóle sprawiają, że zwierzę może głośno miauczeć (niektóre kotki jednak nie wydają żadnych dźwięków). Zazwyczaj kotka szuka ustronnego miejsca, gdzie nikt nie będzie jej przeszkadzał, ale jeśli jest niedoświadczona, zdarza się, że dąży do kontaktu z opiekunem.
Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez magdaa955 dnia Śro 15:13, 30 Gru 2009, w całości zmieniany 3 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
|